PASOWANIE NA CZYTELNIKA
„Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała”
Richard Steele

4 kwietnia 2019 r. w Zespole Oświatowym w Skibniewie odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Uroczystość ta, która na stałe wpisała się do kalendarza imprez szkolnych, organizowana jest we współpracy z biblioteką gminną mieszczącą się w tym samym budynku. Głównym celem uroczystości jest zachęcanie najmłodszych uczniów do korzystania z bibliotek, wypożyczania książek oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

Oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników poprzedziły lekcje biblioteczne i spotkania z bibliotekarzami, na których dzieci zostały zapoznane z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem bibliotek, a także sposobem wypożyczania książek. Zanim jednak uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, wysłuchali słów jakie do nich w tym dniu skierowała pani dyrektor Wiesława Kapusta. Następnie obejrzeli inscenizację pięknej baśni pt. „Calineczka”, zaprezentowaną przez uczniów klasy V, uczestniczących w zajęciach kółka teatralnego prowadzonego przez panią Joannę Próchenko.

Nie była to jednak ostatnia niespodziankatego dnia. Po takim wprowadzeniu uczniowie klasy I odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek, a także wykonywali zadania sprawdzające umiejętność czytania. Następnie przyszli czytelnicy w obecności wychowawczyni, starszych kolegów i wszystkich zaproszonych gości złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniunastąpiło uroczyste pasowanie, którego dokonała pani dyrektor Zespołu Oświatowego w Skibniewie - Wiesława Kapusta oraz pani dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sokołowie Podlaskim - Grażyna Czarnocka. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało piękną książeczkę z dedykacją, którabędzie przypominała im o tym uroczystym wydarzeniu. Już jako czytelnicy, pierwszakizłożyły swój podpis podprzysięgą.

Edyta Smolik